jak wygląda badanie monitor rynku pracy?
Badanie Monitor Rynku Pracy od Randstad realizowane jest od 2010 roku wśród osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata. Za pomocą metody CAWI, wspomaganego komputerowo wywiadu realizowanego za pośrednictwem formularza online przez Instytut Badań Pollster, w dniach 27 listopada – 8 grudnia 2023 roku w badaniu wzięła udział grupa 1000 respondentów, reprezentatywna ze względu na wiek, płeć i region zamieszkania.
jakie są najciekawsze wnioski z 54. edycji badania?
60% badanych pracowników spodziewa się z początkiem roku podwyżki - to najwyższy odsetek w ostatnim czasie, ale niewątpliwie wpływ na to ma nie tylko sama presja płacowa, ale przede wszystkim skokowy wzrost płacy minimalnej w styczniu 2024 roku. Wyraźnie wskazują na to sektory, w których pracownicy najczęściej mówią o podwyżkach - ochrona, edukacja i handel.
31% pracowników planuje samodzielnie upomnieć się o podwyżkę, najczęściej doceniając swoją jakość pracy.
Od połowy 2022 roku obserwujemy stabilizację rotacji. W ostatnim półroczu pracodawcę zmieniło 20% badanych. Wpływa na to m.in. przeświadczenie pracowników o dostępności ofert pracy bardziej atrakcyjnych od dotychczasowego zatrudnienia - wyraźnie spadło ono w porównaniu z poprzednim badaniem (do 65%), a w niektórych specjalizacjach takich, jak IT, które dotychczas wysoko oceniały swoje szanse na lepszą pracę, jest rekordowo niskie.