jak wygląda badanie monitor rynku pracy?
Nasze badanie realizujemy od ponad dekady. Pytamy w nim pracowników o ich perspektywę rynku pracy. Mierzymy rotację pomiędzy miejscami zatrudnienia, sprawdzamy obawy związane z utrzymaniem miejsc pracy i ocenę szans na zmiany w karierze. W każdej edycji dodatkowo analizujemy także rynkowe trendy, które szczególnie interesują pracodawców, z którymi współpracujemy.
W najnowszej edycji, którą realizowaliśmy w maju i czerwcu, uczestniczyło 1000 badanych zatrudnionych w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki.
jakie są najciekawsze wnioski z 52. edycji badania?
Ustabilizował się poziom rotacji w firmach, ale silniej zarysowuje się znaczenie wynagrodzenia w tym procesie. W opinii pracowników chwilowo trudniej jest o nową pracę, szczególnie bardziej perspektywiczną, a czas poszukiwania zatrudnienia wydłużył się do nieco ponad 3 miesięcy. Kumuluje się jednocześnie chęć zmiany zatrudnienia, choć w większości przypadków nie mówimy jeszcze o radykalnych decyzjach ze strony pracowników.
W najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy przyglądamy się też równowadze między życiem prywatnym a zawodowym w trakcie urlopu. Badanie pokazuje, że coraz więcej Polaków ma przestrzeń, aby skorzystać z całej przysługującej im puli dni wolnych. Jednak ponad połowa z nich w trakcie wypoczynku odbiera telefon służbowy.