jak wygląda badanie monitor rynku pracy?
Nasze badanie realizujemy od ponad dekady. Pytamy w nim pracowników o ich perspektywę rynku pracy. Mierzymy rotację pomiędzy miejscami zatrudnienia, sprawdzamy obawy związane z utrzymaniem miejsc pracy i ocenę szans na zmiany w karierze. W każdej edycji dodatkowo analizujemy także rynkowe trendy, które szczególnie interesują pracodawców, z którymi współpracujemy.
W najnowszej edycji, którą realizowaliśmy w sierpniu, uczestniczyło 1000 badanych zatrudnionych w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki.
jakie są najciekawsze wnioski z 53. edycji badania?
Najnowsze badanie Randstad przynosi lepsze nastroje wśród zatrudnionych: do 69 proc. wzrósł odsetek osób przekonanych, że gdyby zaszła taka potrzeba, to znajdą tak samo dobrą lub lepszą pracę. Może to wpływać na uspokojoną w ostatnich kwartałach rotację. Dotychczas oscylowała ona wokół 20 proc. W najnowszym wydaniu dokładnie taki był odsetek osób, które zmieniły pracodawcę. Jednak na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert, a do tego - w ocenie respondentów - na tyle interesujących, że mogą one oznaczać realną zmianę w ich karierze. Powoduje to systematycznie zmniejszanie się grupy pracowników, którzy nie rozważają żadnych kroków w kierunku zmiany miejsca zatrudnienia.
Sztuczna inteligencja i roboty w polskich firmach. Czy pracownicy odczuwają obawy?
Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji i automatyzacji coraz bardziej kształtują codzienność zawodową Polaków. Ponad połowa osób, która z nich korzysta w pracy potwierdza, że ułatwia to codzienne obowiązki, a co dziesiąty z tej grupy zaznacza, AI zastąpiła go w wybranych zadaniach