jakie są najciekawsze wnioski z tegorocznego raportu talent trends?
Według liderów HR uczestniczących w badaniu Talent Trends 2024 główne wyzwania na polskim rynku pracy to pozyskanie pracowników z odpowiednimi kompetencjami, rosnący w firmach niedobór kluczowych kwalifikacji oraz coraz większy odsetek zatrudnionych z wypaleniem zawodowym. Liczba pracodawców wskazujących na te wyzwania w Polsce jest rekordowa na tle wszystkich innych krajów uczestniczących w badaniu.
Dla zespołów HR oznacza to zmianę podejścia - przejście od modelu opartego na kompetencjach do modelu akcentującego rolę potencjału pracownika. Jeszcze do niedawna w rekrutacjach czy awansach pracowników najważniejszymi kwestiami były wykształcenie oraz zdobyte doświadczenie. Utrudniało to odkrywanie pełnego potencjału zawodowego pracowników, wykraczającego poza wyuczone kompetencje. I oznaczało utratę z pola widzenia dobrze rokujących pracowników z niższym poziomem wykształcenia, osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy lub wracają na niego po przerwie. Dotychczasowe podejście nie pozwalało też skutecznie łączyć talenty o wysokim potencjale z rolami, do których pasują, jeśli nie było to perfekcyjne dopasowanie pod względem wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia. Tymczasem według najnowszego badania Talent Trends te czynniki schodzą na dalszy plan. 84 proc. liderów HR uważa, że obecnie w ocenie kandydatów w pierwszej kolejności liczą się umiejętność krytycznego myślenia i inteligencja emocjonalna.
Zmiana podejścia oznacza nie tylko zwiększenie puli potencjalnych kandydatów, ale też większe możliwości wspierania wewnętrznej mobilności talentów w organizacjach. Na tej drodze stoją wyzwania w rozpoznawaniu potencjału rozwojowego i naturalnych predyspozycji zatrudnionych pracowników. Liderzy HR liczą tu jednak na sztuczną inteligencję. W raporcie podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy korzystaniu z takich narzędzi.
W raporcie Talent Trends 2024 zwracamy też uwagę na nowe wyzwania związane z kulturą organizacyjną firm. Dotyczą one obszaru elastyczności, w tym możliwości pracy zdalnej, komunikacji wartości organizacji, która pozwala skuteczniej angażować pracowników, oraz budowy atrakcyjnej oferty dla członków naszego zespołu i kandydatów.
talent trends - co to za badanie?
Od ponad 9 lat badanie Talent Trends Randstad Enterprise dostarcza wiedzy, której potrzebują liderzy HR, aby poprzez strategie talentowe wzmacniać elastyczność organizacji i ich wyniki biznesowe. W tegorocznej edycji badania Talent Trends 2024 wzięło udział 1076 menedżerów i liderów HR z globalnych i regionalnych firm z 21 światowych rynków, w tym z Polski. To największa edycja badania w historii. Została opracowana, aby pomóc naszym klientom oraz szerokiej społeczności biznesowej w identyfikacji trendów w obszarach HR i pozyskiwania talentów w 2024 roku.