jak wygląda badanie monitor rynku pracy?
Nasze badanie realizujemy od ponad dekady. Pytamy w nim pracowników o ich perspektywę rynku pracy. Mierzymy rotację pomiędzy miejscami zatrudnienia, sprawdzamy obawy związane z utrzymaniem miejsc pracy i ocenę szans na zmiany w karierze. W każdej edycji dodatkowo analizujemy także rynkowe trendy, które szczególnie interesują pracodawców, z którymi współpracujemy.
W najnowszej edycji, którą realizowaliśmy w grudniu, uczestniczyło 1000 badanych zatrudnionych w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki.
jakie są najciekawsze wnioski z 51. edycji badania?
Śmielej pojawiać zaczęły się prognozy ekonomistów, które mówią o tym, że sytuacja gospodarcza jeszcze w tym roku będzie się nieznacznie poprawiać. Te sygnały wpływają już na postrzeganie przez pracowników rzeczywistości rynku pracy. Tym bardziej, że w ujęciu statystycznym nie zrealizowały się czarne scenariusze wzrostu bezrobocia. Dlatego w najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy przyglądamy się takim zjawiskom jak ocena ryzyka utraty zatrudnienia oraz przeświadczenie o dostępności miejsc pracy, aby prognozować, w jaki sposób to odczuwane przez pracowników odprężenie na rynku pracy wpływać będzie na ich decyzje zawodowe.
W badaniu przyglądamy się też tematyce równego traktowania w miejscu pracy oraz społecznego zaangażowania firm.