jak wygląda badanie monitor rynku pracy?
Nasze badanie realizujemy od ponad dekady. Pytamy w nim pracowników o ich perspektywę rynku pracy. Mierzymy rotację pomiędzy miejscami zatrudnienia, sprawdzamy obawy związane z utrzymaniem miejsc pracy i ocenę szans na zmiany w karierze. W każdej edycji dodatkowo analizujemy także rynkowe trendy, które szczególnie interesują pracodawców, z którymi współpracujemy.
W najnowszej edycji, którą realizowaliśmy w grudniu, uczestniczyło 1000 badanych zatrudnionych w kluczowych gałęziach polskiej gospodarki.
jakie są najciekawsze wnioski z 50. edycji badania?
W tym badaniu przyglądamy się szczególnie presji płacowej w polskich firmach, badając przy tym, w jakim stopniu pracownicy doświadczyli w zeszłym roku wzrostów wynagrodzeń i na ile te zmiany były dla nich satysfakcjonujące. Skala podwyżek jest wyraźnie wyższa niż w poprzednich latach - wzrosty płacy objęły 54% badanych, ale satysfakcja z aktualnego wynagrodzenia w zasadzie się nie zmienia. Ten fakt w połączeniu z wysoką inflacją może nieznacznie nasilić oczekiwania płacowe pracowników w 2023 roku.
W badaniu przyglądamy się także poziomowi rotacji w polskich firmach, ocenie szans na nowe zatrudnienie i skłonności do poszukiwania pracy.